POBIERZ BROSZURĘ INFORMACYJNĄ:
Każda organizacja, mała lub duża, osiąga swoje cele wyłącznie:
– przez ludzi
– dzięki ludziom
– za pomocą ludzi
Żadna technologia, standardy, systemy, nie zastąpią ludzi. Kluczem sukcesu w pracy zespołowej jest jednak lider tego zespołu. Każdy lider ma trzy zadania. Tylko trzy i aż trzy.
Budowanie dobrych relacji z zespołem
Przełożeni, którzy mają dobre relacje ze swoim zespołem osiągają dobre i trwałe rezultaty. Łatwiej pokonują trudności. Lepiej sobie radzą w zmiennych okolicznościach.
Rozwiązywanie problemów ludzi
Ludzie wnoszą do pracy cały swój osobisty świat. Swoje przeżycia, dobre i złe, swoje szczęśliwe chwile i swoje kłopoty. Prawdziwy lider potrafi zrozumieć sytuację swojego podwładnego i odpowiednio wesprzeć, również w prywatnych aspektach.
Mobilizowanie i motywowanie zespołu
Zespoły są jak najlepsze samochody. Potrafią dowieźć nawet najbardziej niespodziewane rezultaty. Ale, jak w każdym samochodzie, trzeba uruchomić silnik (mobilizacja) i zasilać paliwem pracujący silnik (motywacja).
Co proponujemy?
Nasz autorski model 4 x 4. Państwa liderzy są jak pojazdy na wyboistym obszarze. Muszą pokonać wzniesienia, spadki. Muszą zmierzyć się z piaskami, głazami, błotem. Dlatego potrzebują napędu 4 x 4. Na autostradzie, wygodnej drodze szybkiego ruchu, nie potrzeba napędu 4 x 4. Wystarczy wygodne auto z dobrym nagłośnieniem i tempomatem adaptacyjnym. Ale zarządzanie ludźmi to nie podróż autostradą. To off road. Chcemy wyposażyć Państwa liderów w sprawne auto ze sprawdzonym napędem 4 x 4. O tym jest nasz warsztat. Zapraszamy w podróż off-road.
Napęd 4 x 4 przetestowaliśmy na sobie
Przez lata. W różnych firmach i środowiskach. W produkcji i usługach. W zespołach międzynarodowych i międzykulturowych. Napęd 4 x 4 nigdy nas nie zawiódł.
Napęd Nr 1: dobre relacje z zespołem
Czym będziemy się zajmować?
Jakie problemy mają nowi przełożeni?
Jakie problemy mają doświadczeni przełożeni?
Jakie problemy są wspólne dla jednych i drugich?
Jak to będziemy realizować?
Sesja plakatowa
Film: Tom Hanks jako zły i dobry przełożony
4 scenki w wykonaniu trenerów
Quiz „Gra o Milion”
Napęd Nr 2: rozwiązywanie problemów pracownika
Czym będziemy się zajmować?
Jak to będziemy realizować?
Historia Bogusi
Historia Jana
Praca z kartami
Quiz
Napęd Nr 3: skuteczna komunikacja z trudnymi osobowościami
Czym będziemy się zajmować?
Jak to będziemy realizować?
4 scenki w wykonaniu trenerów
Praca z kartami
4 scenki w wykonaniu uczestników warsztatu
Quiz
Napęd Nr 4: prawidłowe właścicielstwo zadań
Czym będziemy się zajmować?
Jak to będziemy realizować?
4 scenki w wykonaniu trenerów
Praca z kartami
4 scenki w wykonaniu uczestników warsztatu
Quiz
Jak prowadzimy warsztaty?
Pracujemy z grupą maksymalnie 15 osób. Inaczej byłby to wykład. Dostarczamy minimum niezbędnej wiedzy (coś wiedzieć trzeba)
i maksymalnej praktyki (lubimy, jak uczestnicy warsztatu są zmęczeni, ale zadowoleni).
Podajemy wyłącznie przykłady z pierwszej ręki. Czyli nasze. Nie cudze. Nie zasłyszane. Nie przeczytane.
Na naszych warsztatach nie trzeba nic notować. Dostarczamy obszerny podręcznik. Chcemy, aby uczestnik skupiał się na uczestnictwie.
Nie na notowaniu.
Jakie metody stosujemy podczas warsztatów?
Interaktywny wykład – za jego pomocą uczestnicy samodzielnie dochodzą do rozwiązań. Kierują się podpowiedziami, przykładami, dylematami sytuacyjnymi. Wnioski wypracowują w dużej mierze samodzielnie pod okiem trenera.
Studium przypadku– uczestnicy rozwiązują problem w oparciu o wcześniej przedstawioną wiedzę, technikę, model. Stosujemy wersję studium przypadku w formie gry sytuacyjnej, często w formie rywalizacji między zespołami.
Odgrywanie ról – pogłębiamy poznane techniki, sposoby reagowania, komunikacji w formie różnych reakcji. Wykorzystujemy trzy sposoby odgrywania ról: między samymi trenerami, między uczestnikiem szkolenia a trenerem, między samymi uczestnikami szkolenia.
Gry i symulacje szkoleniowe – metoda ma formę projektu, angażuje wiele kompetencji takich jak analiza sytuacji rynkowej, sztuka komunikacji i negocjacji, zarządzanie ryzykiem, budowanie scenariuszy decyzyjnych, koordynacja zasobów. Wszystko to pod presją czasu i wyniku.
Ćwiczenia – wykorzystamy szeroki wachlarz ćwiczeń od prostych quizów, testów, poprzez łamigłówki i autorski system “Gra o Milion”.
Expert in project management, change management, finance and organization transformation. He has more than 30 years of experience in various industries: investment finance, SSC/BPO sector, medical industry and consulting industry, as well as 20 years of experience in creating and conducting training courses.
Zapraszamy na ten warsztat:
– z otwartą głową
– gotowością uczenia się nowych rzeczy
– troską o dobro zarządzanego zespołu
Kto powinien rozważyć udział w warsztacie?
Dyrektorzy… jeśli chcą, żeby ich menedżerowie skutecznie kierowali powierzonymi im zespołami
Kierownicy… jeśli chcą, żeby ich zespoły realizowały zadania, odnosiły sukcesy, radziły sobie z wyzwaniami i rozwijały się
Liderzy projektów… jeśli chcą, aby ich zespoły projektowe realizowały projekty zgodnie z celem, na czas i z założonym budżetem
Eksperci HR… jeśli chcą skutecznie wspierać rozwój talentów w swojej organizacji
8 – 9 listopada 2023
Cena za 1 uczestnika: 990 PLN + 23% VAT
W przypadku 3 lub więcej uczestników z jednej firmy oferujemy znaczne upusty.
Jeśli jesteś zainteresowany/a, wypełnij formularz zgłoszeniowy, a my przekażemy Ci szczegóły uczestnictwa i płatności.